Zásobovací management

Víte, kterýma rukama projde tričko na své cestě?

Ano, něco už víme, nám to ale nestačí. Předtím, než si tričko koupíte u nás online nebo v některém z našich obchodů, už má většinou za sebou velmi dlouhou cestu. Oblečení, nábytek a látky dostáváme  od více než 400 dodavatelů z více než 30 zemí z celého světa. S našimi partnery obchodujeme už přibližně 10 let. To je přesně ten správný základ k tomu, abychom společně usilovali o zlepšení. Pro nás je to zásadní důvěra  a vzájemné porozumění.

Požadujeme, abychom znali zásadní podmínky výroby a všechny účastníky jednotlivých částí výroby našich produktů. Jen tak Vás můžeme ujistit, že naše sociální a ekonomické standardy jsou v zásobovacím řetězci dodržovány.

V první etapě jsme vytvořili solidní základ, ve kterém naše přímé dodavatele a jejich továrny kontrolujeme a podporujeme sociálním programem nebo nakládáním s chemikáliemi. V druhé etapě začneme tím, aby byl zásobovací řetěz transparentní více do hloubky. Společně s dalšími pěti nejdůležitějšími dodavateli jsme si stanovili cíl, že zveřejníme aktuální zásobovatele. Teprve poté můžeme identifikovat největší rizika v řetězci na sociální, ekologické a ekonomické úrovni a společně je odstranit. Textilní zásobovací řetězec je ale stále velmi komplexní. My i naši dodavatelé jsme začali zodpovídat první otázky, ovšem mnoho jich stále zůstává otevřených. S partnery přední relevantní části řetězce zkontrolujeme a vyvineme proces, který bude přenositelný na všechny ostatní dodavatele.

Jak vypadá například taková cesta?

Taková běžná cesta začíná u nás v Hamburku v ulici Haldesdorfer Straße. Tady vymýšlejí naše designérské a nákupní týmy celkový vzhled trička. Během toho už roste bavlna. Jakmile se sklidí, je transportována například do Indie. Tady se zpracuje surová látka: Z vláken jsou vyrobeny příze, z přízí se utká látka a z látky se ušije tričko. Tak už je tričko téměř hotové. Poslední část své cesty absolvuje se spoustou dalších produktů na kontejnerové lodi zpátky do některého severoněmeckého přístavu, odkud je pak transportováno do jednoho z našich skladů. „Konečně doma“ je tričko až tehdy, když si ho vezmete na sebe.

Cestatrička

/>

Design oblečení

Pěstování bavlny

Přadení vláken do příze

Zpracování trička

Přeprava trička

O co vlastně jde u trvale udržitelné produkce?

Na tuto otázku se nedá odpovědět jednou větou. Relevantních je mnoho aspektů, pokud chceme, abychom zachovávali udržitelnou produkci. K tomu patří i využívání udržitelných materiálů nebo procesů šetrných k životnímu prostředí, bezpečné používání chemikálií nebo také pracovní podmínky na místě. Pro nás je důležité neustále bdít nad souhrou všech těchto aspektů a společně s našimi partnery definovat, jak může být výroba našich produktů trvale udržitelná. Díky prostředkům jako sociální program, management nakládání s chemikáliemi nebo využívání nových technologií jsme už na mnoha místech docílili pokroků. V návaznosti na tom bychom chtěli ovšem myslet ve větším a systematicky integrovat další trvale udržitelné aspekty. Společně s jedním z našich nejdůležitějších dodavatelů chceme ukázat, jak vypadá ukázková trvale udržitelná produkce, během které jsou zohledněny sociální, ekologické i ekonomické aspekty. Na samotném konci z toho profituje každý: my, partneři i naši zákazníci. Proč? Protože produkovat trvale udržitelně znamená především produkovat férově, šetrně vůči životnímu prostředí a efektivně. Teď i do budoucna.

Letecký pohled na kontejnerový terminál, © getty, fotograf: Teun van den Dries