Materiály a údržba prádla

Materiály – vlastnosti a pokyny k údržbě

Bavlna

Vlastnosti: 
Bavlna je přírodní vlákno z celulózy, která je základním prvkem všech rostlin. Je příjemná k pokožce, má dobrou pevnost i pružnost. Vlákna se vyznačují také velmi dobrou savou vlastností. Pot je dobře absorbován a při praní opět vyplaven z textilie.

Údržba:

 • Bílou bavlnu lze prát i při vysokých teplotách (vyvařit).

 • Barvenou bavlnu lze prát běžně při 40° nebo 60°.

 • Na bílé prádlo z bavlny použijte prací prostředek na bílé prádlo. Je možno navíc použít také bělící prostředek, tím lze zabránit zašednutí vláken.

 • Na barevné bavlněné textilie použijte prosím prací prostředek na barevné prádlo.

 • Sušení v sušičce na prádlo je částečně možné, sledujte značení na štítku.

 • Většinou je povoleno žehlení na 3. stupeň, měla by být využita pára. U textilií s potiskem je doporučeno převrácení na rub a žehlení na rubové straně.

 • U bavlněného oblečení s příměsí elastanu se prosím řiďte pokyny pro údržbu elastanu.

Polyamid

Vlastnosti:
Polyamid, známý také pod názvem nylon, je moderní nepružné chemické vlákno ze syntetických polymerů. Vlákna jsou velmi jemná a měkká. V závislosti na způsobu upředení je hedvábně lesklé nebo matné. Vlákno samo o sobě téměř nepřijímá vlhkost, jako oděv však díky prostoru mezi vlákny vlhkost odvádí ven (kapilární efekt).
Polyamid se vyznačuje vysokou odolností proti oděru a roztržení, rychle schne a žehlení není nutné.

Údržba:

 • Polyamid lze prát v automatické pračce při 40°.

 • U barevných oděvů by měl být použit prací prostředek na barevné prádlo.

 • Tato vlákna není prakticky nutno žehlit. Pokud je žehlení nutné, žehlete bez páry a na první stupeň. Kusy s potiskem prosím obraťte před žehlením na rub.

 • U oděvů z polyamidu s příměsí elastanu se řiďte dle pokynů k údržbě pro elastan.

 • Speciální polyamidová mikrovlákna, která velmi dobře odvádí vlhkost od těla ven, rychle schnou a jsou proto velmi často používána pro sportovní prádlo: CoolMax® / CoolQuick® / Coolplus®

Polyester

Vlastnosti:
Polyester je chemicky vyrobené nepružné vlákno, které je velmi jemné a měkké. Vlákna sama o sobě téměř nepřijímají vlhkost, jako oděv však díky prostoru mezi vlákny vlhkost odvádí ven (kapilární efekt). Polyester se vyznačuje vysokou odolností proti oděru a roztržení, je odolný vůči působení světla a tepla, tvarově stabilní a rychle schne. Polyester je často používán ve směsi s jinými vlákny.

Údržba:

 • Polyesterové textilie lze prát v aut. pračce při 40°, navíc rychle schnou.

 • Pro praní barevných oděvů používejte pracího prostředku na barevné prádlo.

 • Vlákna není téměř nutné žehlit. Pokud je žehlit chcete, pak prosím pouze při střední teplotě - na 2. stupeň. Kusy s potiskem nejprve obraťte na rub a žehlete na rubu.

 • U polyesterových oděvů s příměsí elastanu dbejte prosím pokynů k údržbě elastanu.

Elastan

Vlastnosti:
Elastan je moderní chemické vlákno.
Vlákna mají díky vysokému syntetickému podílu (polyuretan) velmi vysokou elastickou roztažitelnost. Elastan je většinou používán ve spojení s jinými vlákny, např. pro plavkovou módu, prádlo, ponožky a oděvy s podílem streče.
Elastanová vlákna jsou světlu odolná a dobře pratelná.

Údržba:

 • Teplota pro praní uvedená na štítku by měla být vždy dodržena.

 • Doporučujeme pro oděvy s podílem elastanu vždy prací prostředek na jemné prádlo bez změkčovadel navíc, to aby oděvy zůstaly dlouho pěkné a neztratily svou funkci.

Hedvábí

Vlastnosti:
Hedvábí je vlákno živočišného původu, které se získává z kukel bource morušového. Vlákno je tvořeno mnoha řetězci bílkovinných molekul a je velmi příjemné k pokožce během nošení. Působí v horku chladivě a v chladnu udržuje teplo.
Hedvábí se vyznačuje typickým leskem, dobrým příjmem vlhkosti a pevností.
Upozornění! Deodoranty, parfémy a pot mohou vlákna narušit a způsobit jejich lámavost, případně způsobit změnu barvy.

Údržba:

 • K údržbě hevábí používejte vždy prací prostředek na jemné prádlo a perte jemně v ruce. Vlákny o sebe netřete, máchejte studenou vodou a do posledního máchání přidejte trochu octa, který udrží pěkný lesk vláken.

 • Hedvábí můžete žehlit na rubové straně, stupeň 2 bez páry. Pozor na protlačení švů. Pára a voda mohou zanechat nepěkné skvrny.

 • Barevné výrobky nechte případně vyčistit chemicky.

 • Nesušte na slunci ani v sušičce na prádlo!


Naše tipy k údržbě elegantního prádla

Toto prádlo bývá velmi jemné a choulostivé. Doporučujeme Vám proto všechny výrobky bez kostic prát v pytlíku na jemné prádlo, které chrání tkaniny před mechanickým opotřebováním v pračce. Prádlo bez kostic perte dle údajů na štítku a zvolte program ručního praní či praní jemného prádla na Vaší automatické pračce. Používejte prosím prací prostředek na jemné prádlo a nepoužívejte žádné změkčovadlo navíc, protože by mohlo narušit elastanová vlákna.
Viz elastan.

Prádlo s kosticemi perte vždy ručně. U ručního praní dbejte na to, aby byla voda pouze teplá. Prádlo nechte chvíli namočené a pak jím opatrně jemně pohybujte, netřete ale s ním. Propláchněte ho čistou vodou, opatrně vymačkejte ale nekruťte jím.
Tyto jemné výrobky nesušte na radiátoru či na slunci, pouze rozložené na sušáku na prádlo. Materiál jinak poměrně trpí a rychle se opotřebuje.

Naše speciální tipy k zabránění lámání kostic

1. Údržba:
Všechny podprsenky by měly být zásadně prané v ruce. Je tak možno zabránit deformaci tvaru, zlomení nebo proražení kostic, které může vzniknout mechanickým působením na materiál při praní v pračce. Přesné pokyny ke způsobu praní najdete na štítku u každé podprsenky.
Podrobnější informace najdete v části „Naše tipy k údržbě elegantního prádla“.

2. Nošení:
Příliš malá velikost košíčků nebo malý obvod v podprsní partii vede k výrazně vyššímu mechanickému zatížení kostic. Tím dochází k deformaci a ohnutí původního tvaru kostice a následně může dojít ke zlomení.
Ke zjištění přesné velikosti klikněte na našeho „Průvodce velikostmi“.

3. Materiál:
Také chyba materiálu může být důvodem ke zlomení kostice. Díky našim vysokým požadavkům na kvalitu a pravidelným kontrolám našich výrobků je ale pravděpodobnost takovéto chyby velmi malá.

 
Všechny výrobky ze světa prádla najdete zde